*/?>

50. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tego roku w Teatrze Zdrojowym był 50. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego.

Gwiazdami tegorocznego Festiwalu byli dwaj znakomici wirtuozi skrzypiec: Albrecht Menzel i Victor Kuzniecow. Albrecht Menzel wystąpił podczas Koncertu Inauguracyjnego. Towarzyszyła mu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod dyrekcją Jerzego Koska. Podczas Festiwalu mogliśmy także wysłuchać niezwykłego recitalu królowej polskiego jazzu – Lory Szafran zatytułowanego „Chopin Podcieniami”. Trzeciego dnia na scenie Teatru Zdrojowego wystąpiła znana i uznana polska skrzypaczka – Katarzyna Duda, której towarzyszył na fortepianie Marek Bracha. Festiwal zakończyła Koncertem Finałowym Wrocławska Orkiestra Kameralna „Ricordanza” na czele z wybitnym skrzypkiem Victorem Kuzniecowem.

Koncert Inauguracyjny

Albrecht Menzel

Lora Szafran

Katarzyna Duda

Victor Kuzniecow

Nowością tegorocznego Festiwalu były, cieszące się ogromnym zainteresowaniem, koncerty promenadowe. Odbywały się one codziennie w Muszli Koncertowej wklimatycznym Parku Zdrojowym. Na ich repertuar złożyły się nie tylko utwory Henryka Wieniawskiego, lecz również przeboje muzyki popularnej i filmowej oraz pieśni, arie i duety Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna czy Franciszka Schuberta.

Koncert Kameralny - Kwartet Wieniawski

Tomasz Janczak – koncert "Pieśni znajomych i przyjaciół Wieniawskiego"

Karina Skrzeszewska – koncert "Pieśni znajomych i przyjaciół Wieniawskiego"

koncert promenadowy zespołu "Fanaberia Trio"

Na uwagę zasługują także wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich była wystawa w mobilnym muzeum, przypominająca 50 festiwalowych lat. Drugim odsłonięcie pomnika Henryka Wieniawskiego autorstwa Roberta Sobocińskiego, który stanął w centrum Szczawna- Zdroju. Pełne wzruszeń i ciepłych wspomnień okazało się również nocne spotkanie ze Stanisławem Górą – wieloletnim dyrektorem Festiwalu oraz jednym z jego twórców. Miłym zwieńczeniem tegorocznego Festiwalu było ukazanie się wydawnictwa jubileuszowego, które przypomniało nam jego początki i ciekawą historię.

Pomnik Henryka Wieniawskiego

Obchody jubileuszowe zaczęliśmy jednak już w marcu. Pierwszym wydarzeniem był wyjątkowy koncert, upamiętniający 135. rocznicę śmierci naszego Patrona. Wystąpili na nim najzdolniejsi młodzi adepci skrzypiec z całego Dolnego Śląska. Natomiast, 10 lipca koncertem zatytułowanym „Muzyczny bukiet” uczciliśmy 180. rocznicę urodzin wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora. Na program koncertu złożyły się zarówno utwory Henryka Wieniawskiego jak i innych kompozytorów z jego epoki: F. Von Suppe'go, F. Kreislera, J. Brahmsa. Uroczyste obchody roku Henryka Wieniawskiego zakończyliśmy koncertem, upamiętniającym jego pierwszy występ w Szczawnie- Zdroju. 15 sierpnia w Teatrze Zdrojowym wystąpił zespół kameralny „Wratislavia Ensemble” z solistą Tomaszem Kulisiewiczem (skrzypce).

Sara Dragan, Tomasz Kulisiewicz i Wratislavia Ensemble)

Tomasz Kulisiewicz i Wratislavia Ensemble)

Bogactwo repertuaru, różnorodność wydarzeń a co najważniejsze gorące przyjęcie ze strony naszej publiczności sprawiły, iż bez wątpienia tegoroczny Festiwal zasłużył na miano „jubileuszowego”.

50. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego odbył się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem honorowym Festiwalu był Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

TEATR ZDROJOWY IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO | 58-310 SZCZAWNO-ZDRÓJ | UL. KOŚCIUSZKI 19 | TEL. 74 840 24 45